Заменикот шериф дошол да помогне во истрагата за масакрот во училиштето во Тексас, во кој тинејџерот Салвадор Рамос уби 19 деца и две учителки, за таму на лице место да дознае дека неговата ќерка е една од убиените.

Само неколку часа претходно, полицаецот Феликс Рубио ја фотографирал Лекси (10) која примала награда, а потоа отишол на работа. Откако на радио слушнал дека во училиштето имало пукање, побрзал да помогне.

На лице место му било кажано дека меѓу 19-те жртви е и неговата десетгодишна ќерка. Не можел да поверува дека само неколку часа претходно ја прегрнувал и фотографирал својата Лекси, која добила признание и од училиштето наречено „Најдобар граѓанин“.

Тоа утро и рековме дека ја сакаме и дека ќе ја земеме по училиште. Немавме поим дека ќе се збогуваме со неа засекогаш – изјавила нејзината мајка Кимберли.

Феликс во солзи зборуваше за американските медиуми. Тој повика на поголема контрола над купувањето оружје. Други родители на убиените деца и сведоци изјавија дека масакрот во основното училиште можел да се спречи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.