Според париски медиуми, човекот кој го извршил нападот во Париз во кој загинаа четворица полицајци бил полицаец вработен во Градскиот штаб на полицијата. Квартот околу зградата на полицијата во близина на „Нотр Дам“, е блокиран за движење.

Мотивите за нападот се непознати.

Наши четири колеги се мртви по напад со нож. Другите колеги се во шок“, соопшти главниот на унијата на полицајци Лоик Травер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.