Кучето од армијата на САД кое беше рането додека го бараше лидерот на „Исламска држава“  Ал Багдади е повторно на должност.

Доналд Трамп објави фотографија од кучето херој.

Генералот Марк Мили пред новинарите изјави дека „кучето имло огромна заслуга “ во пронаоѓањето на Ал Багдади во тунелот под неговото скривалиште.

Мили стакнал дека кучесто „е полесно рането“ но, и дека сега се опоравува и е вратено на должност.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.