Голема национална анкета покажува дека 54 отсто од Канаѓаните нема да жалат за невакцинирана личност доколку се разболи или умре. Исто така, 61 процент од испитаниците не би ги признале трошоците за лекување од здравствено осигурување на оние кои не ја примиле вакцината.

Анкетата покажува дека 27 отсто од Канаѓаните поддржуваат затворска казна за оние кои не биле вакцинирани. Според ова истражување, 66 отсто од Канаѓаните би ги принудиле сите постари од пет години да се вакцинираат.

Во исто време, 77 отсто од испитаниците не би дозволиле пристап до јавните простори на оние кои одбиваат имунизација.

Поларизацијата на вакцинацијата во Канада го достигна својот врв, како и во голем број други западни земји, јавуваат социјалните мрежи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.