Официјален Киев денеска објави дека во оваа фаза не гледа „никаков знак“ за повлекување на руските сили од Херсон, најголемиот град окупиран од Русите од почетокот на инвазијата. Градот беше цел на повеќенеделна контраофанзива на украинската армија.

„Не гледаме знаци дека Русија го напушта Херсон без борба. Дел од руските војници останаа во градот“, рече Михаило Подољак, советникот на претседателот на Украина, критикувајќи ги изјавите од Москва.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.