Австрија минатата година беше шокирана од страшното злосторство- убиство и силување на 13-годишно девојче во Виена, а судењето започна пред три дена.

Кронен Цајтунг пишува дека обвинети се тројца Авганистанци кои наводно дрогирале и силувале 13-годишно девојче, а потоа го фрлиле на тревникот каде што била пронајдена мртва.

Сепак, обвинетите го негираат делото. Петмина експерти денеска биле повикани да дадат информации за причината и околностите на смртта. Според експертот за токсикологија, екстази не биле причина за смртта на девојчето, туку МДА, што исто така е стимуланс. MDA во крвта на 13-годишното девојче имало во особено големо количество, а експертот Гинтер Гмајнер објаснува дека МДА спаѓа во групата на амфетамини – исто како и екстазите. Супстанцијата при токсиколошката анализа е пронајдена заедно со разни други сродни активни состојки.

„Препаратите достапни на црниот пазар не се секогаш целосно чисти. Од моето искуство, она што е таму обично се пресува во апчиња“, рече Гмајнер за мешавината на наркотици.

„Главниот несакан ефект од предозирањето со MDA е пад на концентрацијата на натриум во крвта. Ова ја црпи водата од крвта и се собира во белите дробови или мозокот. Функциите на мозокот се намалени и белите дробови не работат како што треба. Овој маѓепсан круг доведува до смрт поради недостаток на кислород“, вели Гмајнер и наведува дека оваа состојба се нарекува хипонатремија.

Тој рече дека смртен исход без итна медицинска помош во ваква ситуација е речиси неизбежен со оглед на утврдената концентрација. Покрај МДА и други амфетамини, во примероците од телото на жртвата биле пронајдени ТХЦ, кокаин и антихелминтик.

Судскиот лекар Николаус Клуп го коментирал видеото снимено непосредно пред смртта. „Во моментот на снимањето на видеото немаше начин да се спаси“, рече тој и изјавил дека девојчето починало во периодот од 05:57 до 06:30 часот.

Гинекологот Сигрид Шмидл-Аман рече дека нема сомнеж дека жртвата била силувана. Експертот за ДНК потврдува дека сите тројца осомничени сигурно биле во близок контакт со 13-годишното девојче. Обвинетите тврдат дека не се виновни, но ДНК трагите не се совпаѓаат со изјавите. Првите сведоци ќе бидат сослушани утре, пренесува „Кронен цајтунг“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.