Поранешниот претседател на Аргентина, Карлос Менем, почина на 90-годишна возраст.

Како што објавија аргентинските медиуми, Менем долго време имал здравствени проблеми.

Адвокат по професија, Менем беше претседател на Аргентина од 1989 до 1999 година.

Во моментот на неговата смрт Менем беше сенатор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.