Зиндѕи Мандела (59), најмладата ќерка на прочуениот борец против апартхејдот и прв демократски избран претседател на Јужноафриканската Република, Нелсон Мандела, почина утрово во болница во Јоханесбург.

Таа ја извршуваше функцијата амбасадор на Јужна Африка во Данска.

Причината за смртта, како што пренесува Би-би-си, сѐ уште не е објавена.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.