Поранешниот шеф на руската Федерална служба за контрола на дрога и поранешен близок пријател на Владимир Путин, Виктор Черкесов, починал на 73-годишна возраст.

Черкесов беше стар сојузник и пријател на Путин, но се вклучи во „војната“ на водачите на неколку државни агенции за спроведување на законот, почна јавно да ја критикува безбедносната служба ФСБ, по што падна во немилост и отиде во парламентарната опозиција.

Черкесов бил поранешен офицер на КГБ кој работел во Ленинград, а потоа во Санкт Петербург. Тој го водел одделот на ФСБ за градот и регионот и бил член на одборот на одделот. Тој се преселил во Москва и станал заменик-директор на службата кога ја раководел идниот претседател Путин, а работел и во неговиот изборен штаб.

Черкесов го нарекуваа важен член на тимот на Путин и истакнат претставник на „тимот од Петербург“. По изборот на Путин за претседател, тој стана негов ополномоштен во Северозападниот федерален округ и беше член на Советот за безбедност.

Во 2003 година, Черкесов беше на чело на новата федерална структура на моќ – Госнаркоконтрола. Во 2006 година, во име на Путин, службата се вклучи во истрагата за случајот со шверц од големи размери во кој беа вклучени агенциите за спроведување на законот – таканаречениот случај „Три кита“, пренесува Радио Слободна Европа.

Случајот доведе до оставки на тогашниот шеф на Федералната царинска служба, Александар Жерихов и јавниот обвинител Владимир Устинов, како и разрешување на високи функционери на ФСБ, Министерството за внатрешни работи, Државната служба за контрола на дрога, Царинската служба, претседателската Администрација, но и оставка на шефот на Федералната агенција за специјални економски зони, како и апсење на службеници од сите органи за спроведување на законот.

Черкесов му даде публицитет на судирот на шефовите на агенциите за спроведување на законот објавувајќи напис во весникот Комерсант со наслов „Не смееме да дозволиме војниците да се претворат во трговци“. Во него тој го оправдуваше зајакнувањето на луѓето од КГБ на власт и ги повика да ја прекинат војната.

Паѓајќи во бездната, постсоветското општество се држеше за јадицата на КГБ и се држеше на неа. А, некој сакаше да удри на дното и да се скрши, напиша тој.

Во пролетта 2008 година, тогашниот претседател на Русија, Дмитриј Медведев, го отстрани Черкесов од позицијата началник на Федералната служба за контрола на дрога и го назначи за шеф на Федералната агенција за снабдување со оружје.

Во летото 2010 година, Черкесов беше отпуштен без да се пресели на друга работа.

Тој беше избран во Државната дума од Комунистичката партија, ја критикуваше реформата на Министерството за внатрешни работи, но во целина гласаше во согласност со општиот тек на власта.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.