Фунтата порасна во однос на доларот денес, откако британскиот премиер Борис Џонсон откри дека е постигнат договор за брегзит со Европската Унија.

Стерлингот се зголеми за 1 процент над 1,29 долари утрово, што за валутата значи петмесечен максимум.

Фунтата се зголеми за повеќе од 6 проценти во однос на доларот оваа недела бидејќи постоеше надеж дека ќе се постигне договор за брегзит.

Фунтата, исто така, се зголеми за 0,5 проценти во однос на еврото, па фунтата вреди 1,1129 евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.