Цената на нафтата марка Брент со испораки за март 2020 година на лондонската берза  го надмина нивото од 70 американски долари за барел.

Во моментов оваа нефта на берзата се тргува за 69.12 долари за барел. Нивото од 70 долари е постигнато за првпат после 22 мај 2019 година.

Испораките за февруари на американската супер лесна нафта (ВТИ) на берзата во Њујорк (НИМЕХ) изуринава поскапеа до 64.33 долари за барел.

Поскапувањето на нафтата е резултат на воздушниот удар на САД во Багдад и убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани. Нападот беше одобрен од американскиот претседател Доналд Трамп.

По ова, Иран и САД разменија низа од закани. Техеран повика на „уништувачка одмазда“ за убиствто на генералот, Трамп се закани со нови удари во случај на напад на американски објекти.

Стејт департментот пак укажа на „зголемен ризик“ од напад врз нафтени постројки на Саудиска Арабија, јави „Блумберг“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.