Француската амбасада во Пакистан им препорача на француските граѓани и компании привремено да ја напуштат земјата поради „сериозни закани“ по француските интереси.

Амбасадата го издаде ова упатство во писмена порака до Французите кои живеат во Пакистан, каде што оваа недела се одржаа насилни анти-француски демонстрации.

Радикалната исламистичка партија Тахрик-е-Лабик Пакистан (ТЛП) делумно блокираше два големи града на почетокот на оваа недела, Лахоре на исток и Карачи на југ, но и главниот град Исламабад на север, барајќи протерување на францускиот амбасадор.

Демонстрациите беа насилно потиснати од полицијата, а во судирите загинаа најмалку двајца полицајци.

Приврзаниците на ТЛП реагираат на апсењето на нивниот лидер Саад Ризви во Лахоре во понеделникот, неколку часа откако тој повика на протестен марш на 20 април во Исламабад за да побара протерување на францускиот амбасадор.

ТЛП го бара ова протерување откако францускиот претседател Емануел Макрон бранеше карикатури во име на слободата на изразување, нацртани со знак да му оддадат почит на учителот убиен на 16 октомври, кој покажа сатирични цртежи на неговиот час. Цртежите беа прикажани во време кога карикатурите на пророкот Мухамед беа објавени во неделникот Шарли Ебдо.

Пакистанската влада објави забрана за ТЛП, која минатата есен веќе поттикна насилни демонстрации против Франција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.