Масовното убиство на вкупно 1.428 бели делфини на Фарските Острови предизвика гнев кај меѓународната заедница и го натера премиерот Барур -Штајг Нилсен да ја преиспита официјалната позиција за лов на делфини, што е „традиција“ за жителите.

Во четвртокот, владата на Фарските Острови соопшти дека „ќе започне преглед на прописите за фаќање бели делфини на Атлантикот“.

– Ловот на бели делфини не беше дел од фарската традиција во иста мера како ловот на китови – истакна Владата на Фарските Острови.

Говорел и премиерот на Фарските Острови.

– Го сфаќаме овој проблем многу сериозно. Иако овој лов се смета за одржлив, ние внимателно ќе го ревидираме ловот на делфини и нивната улога во нашето општество – рече премиерот Нилсен.

Фарските Острови имаат 53.000 жители, а повеќе од 83 проценти од нив се уште го поддржуваат убивањето китови, исто така и на делфини. Според анкетата објавена во понеделникот од телевизијата Kringvarp Føroya, 53 проценти од жителите на островот се противат на убивањето бели делфини.

Алавур Серјаберг и Ханс Ј. Хермансен, сегашни и поранешни претседатели на Здружението на китоловци на Фарските Острови, основано во 1992 година, велат дека „сега се борат на друг фронт“, наведувајќи го фактот дека толку многу жители се противат на убиството на бели делфини.

„Мораме да го оценуваме убиството секој пат, вклучително и кога тоа можеби не оди според планот“, истакнуваат и двајцата.

Иако ниту Сјорберг ниту Хермансен не биле вмешани во убиствата, поранешните и сегашните претседатели на здружението за ловци на китови поминале години обидувајќи се да го објаснат и одбранат традиционалното ловење на китови на островите, познато и како „мелење“, и да обезбедат китовите да бидат убиени „ефикасно, но со почит“. “.

Ловот одржан во неделата шокираше многумина. Во еден ден беа убиени 1.428 делфини и китови, што е шест пати повеќе од вообичаениот број убиства во текот на целата година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.