Најмалку пет лица, меѓу кои и еден полицаец, загинаа денеска, кога автобус влета меѓу автомобили и мотицикли на прометна улица во кинескиот град Лонџан.

Инцидентот се случил кога маж под закана со нож украл автобус и потоа со возилито намерно се залетал кон улицата, удирајќи повеќе автомонили и мотоцикли. По ова, полицајци успеале да го совладаат мажот и да го уапсат.

Властите соопштија дека при инцидентот се повредени најмалку 21 лице.

Причините и мотивите за постапката на мажот, чиј идентитет не е соопштен, засега не се познати. Полицијата поведе истрега за случајот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.