Во источна Русија се случија апокалиптични сцени откако огромна бура, што со себе носеше прашина небото го претвори во портокалово.

На видајата што ги преплавија социјалните мрежи се гледа огромен портокалов облак, носен од многу силен ветер, што за кратко време буквално проголтува град во регионот Астрахан.

Бурата предизвикала голема материјална штета, а има и повредени лица.

Невремето оштети и далноводи, однесе покриви од куќи и пресече дрвја, што паѓаа врз паркирани автомобили.

Регионот Астрахан, припаѓа на руската република Калмикија, како и Дагестан, кој се наоѓа на северот на Кавказ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.