Перу може да стане најголем светски извозник на боровинки во 2020 година, заземајќи ја лидерската позиција на Чиле.

Според перуанската асоцијација на извозници (АДЕКС), минатогодишното глобално снабдување со боровинки изнесувало 3 милијарди долари. Чиле, со удел од 647,3 милиони американски долари, е светски лидер во овие бобинки.

Перу се најде на второ место со 548,1 милиони долари и Шпанија со 383,1 милиони долари.

Новите податоци покажуваат дека во 2014-2018 година, годишната стапка на раст на извозот на боровинки од Чиле е 3%, додека во Перу е многу поголема – 104%.

Со ова темпо на развој, земјата може да стане водечки снабдувач на шумски плодови на светскиот пазар уште во следната година.

Покрај Чиле и Перу, боровинките на светскиот пазар се испорачуваат во Холандија (323,6 милиони американски долари), САД, Мароко, Мексико, Полска, Аргентина и Јужна Африка.

Помеѓу јануари и септември 2019 година, испорачани се 61,2% повеќе бобинки (во вредност од 341,7 милиони американски долари), споредено со истиот период претходната година. Холандија, Кина, Велика Британија, Хонг Конг, Канада и Шпанија увезле 55% од таа сума.

Најголем пораст на увозот е забележан во Бразил (+ 115%), Сингапур (+ 133,8%) и Белгија (+ 155%). Јапонија, Еквадор, Кувајт и Австрија се меѓу новоотворените пазари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.