Бројот на американски војници кои починале од компликации предизвикани од Ковид-19 достигнал 70, пишува американскиот весник „Милитари тајмс“. Изданието нагласува дека во последните денови во вооружените сили на САД, како и во целата земја, постои тенденција да се намали смртноста од последиците од инфекцијата со корона вирус по нејзиниот нагло зголемување во крајот на јули, кога оваа бројка во вооружените сили беше повеќе од двојно зголемена во споредба со целиот претходен период од почетокот на пандемијата.

Така, од 13 до 20 октомври (најнови податоци), тројца војници починале од Ковид-19, што е најнискиот неделен број од август, а во цел октомври имало 11 смртни случаи поради таа причина.

Според весникот, американската армија регистрирала вкупно 248.865 случаи на заразени со Ковид-19, а од 13 до 20 октомври – 1.282, додека во претходната недела имало 863. Во август, оваа неделна бројка во просек изнесувала над четири илјади случаи на заразени. Од септември почна постепено да се намалува.

Според портпаролот на Пентагон, мајорот Чарли Диц, само еден од војниците кои починале од Ковид-19 бил делумно вакциниран против оваа болест.

Бројот на американски војници кои одбиваат да се вакцинираат во моментов не надминува неколку стотици. Според „Милитари тајмс“, помалку од 10 отсто од воениот персонал не се вакцинирани против Ковид-19. Тие мора да се вакцинираат до ноември или најдоцна до декември или може да бидат казнети, па дури и отпуштени од службата.

На 24 август, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин нареди задолжителна вакцинација против Ковид-19 во вооружените сили на САД.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.