Уделот на европскиот увоз на гас од Русија ги надмина американските испораки, за првпат по речиси две години во мај, пишува „Фајненшл тајмс“.

Според пишувањето, испораките на руски гас и ЛНГ сочинуваат 15 отсто од вкупната понуда за ЕУ, Обединетото Кралство, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Швајцарија, покажуваат податоците обезбедени од Независните разузнавачки служби за стоки (ИЦИС). Ваквото ниво на увоз се случува и покрај многу рекламираната намера на ЕУ целосно да се одвикне од руската енергија како дел од кампањата за санкции на Западот. ЛНГ од САД сочинувал само 14 отсто од понудата на европскиот пазар во мај – најниско ниво од август 2022 година, според ИЦИС.

Весникот ги обвинува „еднократните фактори“ за овој тренд, нагласувајќи ја „тешкотијата за дополнително намалување на зависноста на Европа од гасот од Русија“. Се додава дека неколку источноевропски земји сè уште се потпираат на рускиот увоз на енергија.

Изненаден сум од тоа како пазарниот удел на рускиот гас се зголемува во Европа по сето она низ кое минавме и сите напори направени да се раздвои и да се отфрли ризикот на снабдувањето со енергија“, во текстот се цитира шефот на ИЦИС за аналитика за гас, Том Марзек-Мансер.

Откако САД ја искористија можноста да ја престигнат Русија како снабдувач на гас за Европа во септември 2022 година, тие сочинуваат околу една петтина од снабдувањето на регионот од 2023 година, се вели во публикацијата.

Русија предупреди дека санкциите против неа, вклучително и обидите за прекинување на рускиот увоз на енергија, ќе имаат долгорочни негативни последици.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.