Партијата „Опозициска платформа-за живот“ е најпопуларна во Украина. Таа ја престигна партијата на Владимир Зеленски.

Партијата на Зеленски ја смета „Опозициската платформа“ за „петоколонаши“ од Русија. Лидер на оваа партија е Виктор Медвешчук кој е кум на Владимир Путин.

Прогнозите се дека доколку оваа поддршка продолжи, Медвешчук ќе стане нов премиер на Украина.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.