Европската народна партија ја суспендираше унгарската Фидес на премиерот Виктор Орбан.

За суспензија гласаа 190 , а против беа само 3 членки на оваа најсилна европска групација која ги обединува демохристијанските десно ориентирани и конзервативни партии во Европа.

Претседателот на ЕПП, Жозеф Дол, објави на Твитер дека оваа одлука останива на сила до некоја наредна.

Суспензијата се однесува на присуството на состаноците на членките на ЕПП и на предлагање имиња за одредени позиции во органите на ЕПП.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.