Австриската Влада денеска соопшти дека парламентарните избори во таа земја ќе се одржат на 29 септември.

Ова доаѓа по тесната победа на екстремно десничарската Партија на слободата над конзервативната Народна партија на канцеларот Карл Нехамер на изборите за Европскиот парламент на кои партиите на цврстата десница постигнаа голем успех.

На изборите за Европскиот парламент Партијата на слободата освои 25,4 отсто од гласовите, а Народната партија 24,5 отсто поддршка.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.