Властите во Париз денеска донесоа уредба со која се забранува џогирање преку ден за да се намали контактот меѓу луѓето и да се спречи ширењето на коронавирусот.

Забраната ќе важи во периодот од 10 до 19 часот, пренесува Би-Би-Си.

Иако излегувањето е дозволено само под посебни услови, лекарите стравуваат дека голем број луѓе излегуваат преку ден и не се држат до предвидената дистанца.

Како што наведуват, луѓето излегуваат за да вежбаат, поради што е донесена забрана за џогирање.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.