Папата Франциск изјавил дека цели 25 минути денеска бил заглавен во еден од ватиканските лифтови, поради што морале да интервенираат и пожарникарите.

Поради дефект на лифтот, Папата задоцнил на попладневното обраќање пред верниците на плоштадот Свети Петар, по што им се извини на присутните, пренесе „АП“.

Тој побарал од верниците да им дадат аплауз на пожарникарите кои пристигнале за да го спасат од непријатната ситуација.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.