Папата Франциско во кус разговор со еден француски новинар изјави дека е почестен со критиките од страна на конзервативните католици во САД.

Чест ми е што ме напаѓаат Американците, изјави папата пред Николас Сенез од католичкиот весник „Кроа“, кој напиша книга за тоа како САД сакаат да менуваат папи.

Кога Сенез во авион на пат кон Африка, му дал примерок од книгата, папата се пошегувал и рекол: Ова ќе биде бомба.

Сенез во книгата пишува за две кампањи кои ги иницирале американските католици, вознемирени поради иновациите на папата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.