Папата Франциск денеска рече дека „со страв“ го следи конфликтот во етиопската област Тигре, кој деновиве повторно се влоши.

„Со страв ја следам ситуацијата по избувнувањето на конфликтот во регионот Тигре во Етиопија, свесен дека ја опфаќа и соседна Еритреја“, рече денеска во Ватикан поглаварот на Католичката црква при приемот на членовите на РОАКО, телото за помош на источните цркви.

– Во таа земја, разликите меѓу етничките групи и борбата за власт што потекнува од тоа станаа систематски, рече Папата, притоа повикувајќи на братство.

Етиопската војска во вторникот изврши воздушен напад врз селото Тогогу, во регионот Тигре, што беше осудено од меѓународната заедница.

Имаше извештаи за бројни цивилни жртви на тамошниот пазар.

Војската денеска соопшти дека нападот бил насочен против бунтовничките борци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.