Папата на верниците ќе им се обраќа преку Интернет, соопшти неговиот портпарол.

Ватикан соопшти дека папата утре нема да им се обрати на верниците од прозорецот со поглед кон црквата „Свети Петар“, ниту во среда.

Ова е првпат 83-годишниот Франциск да ги откаже јавните настапи откако беше назначен на функцијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.