Откако повикаа на светски мир, папата Франциск и големиот имам шеик Ахмед Ал Тајеб ги изненадија верници бакнувајќи се во уста. На меѓурелигискиот состанок во Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати во понеделникот, верските водачи го потпишаа документ за борбата против екстремизмот, повикаа на мир и се бакнаа.

Луѓето беа изненадени од глетката на двајца машки верски лидери кои се бакнуваат во земја каде што се забранети јавни прикажувања на љубовта, а да не споменуваме од истите полови односи, кои се казнуваат со затвор, тепање, тортура и дури депортација.

По објавата на оваа фотографија зовреа социјалните мрежи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.