Палестинци денеска пукале во автобус со израелски војници што се возеле по пустинскиот автопат на окупираниот Западен Брег, објавија израелските воени власти и лекарите. Во нападот се ранети пет војници и еден возач, што може да предизвика нови насилства.

Инцидентот се случил во близина на Јенин и Наблус, палестински градови што со месеци беа цел на интензивни и често смртоносни израелски напади. Очевидци изјавиле дека група Палестинци што се возеле во автомобил го стигнале автобусот и отвориле оган врз него, а кога возилото застанало, се обиделе да го запалат.

Израелската телевизија објави снимка од запален автомобил откако, како што рекоа, во него експлодирала запалива бомба.

Палестинците не ја презедоа веднаш одговорноста за инцидентот, но портпаролот на исламистичката група Хамас го пофали нападот, велејќи дека тоа е доказ дека сите обиди на Израел да ги запре операциите на ескалацијата на отпорот на Западниот Брег не успеале.

Израел ги засили нападите на Западниот Брег во последните месеци, особено по неколкуте смртоносни напади од страна на Палестинците меѓу март и мај. Постојаното насилство уште повеќе го отежнува патот до палестинската независност. Преговорите со Израелците за формирање палестинска држава, кои се водат под покровителство на САД, заглавија во 2014 година.

Економската перспектива е слаба, а Палестинската управа, поддржана од Западот, која има ограничена самоуправа на Западниот Брег, го нема кредибилитетот што некогаш го имаше кај локалното население.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.