Во деновите пред светиот месец Рамазан, исламскиот свет се соочува со парадокс што го предизвика пандемијата на коронавирусот: присилно раздвојување во време кога дружењето е речиси свето.

Но, со затворени џамии, полициски час поради коронавирусот и забрани за масовни молитви од Сенегал до Југоисточна Азија, околу 1,8 милијарди муслимани се соочуваат со Рамазан како никогаш порано.

Ширум муслиманскиот свет, пандемијата создаде нови нивоа на загриженост пред светиот пост, кој започнува околу четврток.

Во Алжир, Јасмин Хермахе (67), обично прима роднини и соседи во својот дом и ги нуди со чај и ладни пијалоци во текот на месецот на постот од зори до самрак. Но, тој стравува дека ќе биде поразлично оваа година.

„Можеби нема да ги посетиме ниту тие нема да дојдат“, вели таа во солзи. „Коронавирусот ги исплаши сите, дури и истакнатите гости“, додаде таа.

Во земја во која џамиите се затворени, нејзиниот сопруг Мохамед Џемуди (73) се грижи за нешто друго.

„Не можам да го замислам Рамазан без теравих-намаз“, рече тој, осврнувајќи се на дополнителни молитви во џамиите што се изведуваат по ифтар, вечерен оброк по цел ден пост.

Во Јордан, Владата, во координација со соседните арапски земји, се очекува да објави фетва што укажува кои римазански ритуали ќе бидат дозволени, но милиони муслимани веќе ја чувствуваат разликата.

Од Африка до Азија, коронавирусот фрли сенка на вознемиреност и неизвесност.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.