Путин во Тургменистан пристигна со вистински „звер“. Станува збор за возило “Aurus”. Лимузината на Путин го носи кодното име Кортез (Aurus-41231SB или Senate Limousine), што директно во превод значи „cortege“, што значи придружба . Напред има огромна хромирана решетка со вертикални шипки кои ја нагласуваат големината на автомобилот.

Некои од најимпресивните карактеристики на автомобилот вклучуваат гуми за пуштање во прав, специјално дизајнирани да останат функционални некое време откако ќе се дупне гумата додека возите, па возењето може да продолжи со брзина од 50 до 90 километри на час за дополнителни 150 до 300 километри. Aurus има камери за ноќно гледање, зацврстено стакло од шест сантиметри, систем за компресија на воздух, оклоп и излез за итни случаи низ багажникот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.