Федералните служби затрпопаа на вратата на професорот  на универзитетот Харвард, Чарлс Либер поради сомнеж дека го продал продал корона вирусот на Кинна

60 годишниот Либер се сомничи дека го направил и продал коронавирусот на Кина и затоа е уапсен.

Полициските истражители наведуваат дека тој поставил лабораторија во Кина во замена за неколку стотици илјади долари грантови на кинеската влада.

Неговиот договор бил плата од дури 50.000 американски долари месечно, заедно со околу 150.000 американски долари годишно во трошоците за живот и 1,5 милиони долари за формирање лабораторија на универзитетот за технологија во Вухан.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.