Шест лица се уапсени на неколку различни локации во Франција, бидејќи се верува дека ја измамиле француската држава за 12 милиони евра, колку што е исплатено на име надомест за невработените поради кризата со Ковид-19.

Припадниците на криминалната банда користеле 3.600 фиктивни компании за да побараат исплата на тој надомест, се наведува во соопштението од Еуропол.

Добиените средства биле уплатувани на сметки на француски банкари, а веднаш потоа биле префрлени во странство на различни локации во Европа пред да бидат разменети во виртуелни валути.

Во откривањето на криминалната група учествувале Француската национална жандармерија и Израелската полиција.

Главни осомничени во криминалната акција се 30-годишен француско-израелски државјанин и неговата сопруга. Тие се уапсени во францускиот град Реплонж во близина на швајцарската граница додека се обидувале да побегнат во Женева од каде планирале да фатат лет за Тел Авив.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.