Индиското Министерство за здравство денес објави дека во таа земја е откриен нов вид на коронавирус, меѓу многу други видови што предизвикуваат загриженост, а се пронајдени и во странство.

Иако во Индија се откриени други видови кои предизвикуваат загриженост и нов вид мутиран сој, тие не се регистрирани кај доволно луѓе за да воспостават директна врска или да понудат објаснување за брзото зголемување на случаите во некои земји, се вели во соопштение од Министерството.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.