Рајанер денеска откажа 400 летови низ Европа поради штрајк на вработените во контролата на летање.

Заминувањето на персоналот во Франција доведе до приземјување на стотици летови, соопшти авиокомпанијата.

Во твит, шефот на авиокомпанијата Мајкл О’Лири рече:

„Моравме повторно да откажеме 400 летови денеска поради штрајковите на францускиот АТЦ“.

„Повеќето од овие летови се прелети и не одат за Франција“.

Превозникот рече дека летовите наместо тоа требало да одат кон Обединетото Кралство, Германија, Италија и Шпанија, наместо кон Франција – каде што се одржуваат штрајкови.

Потребни се контролори на летање за да воспостават контакт со авионите кои летаат низ францускиот воздушен простор, пишува The Sun.

Компанијата исто така објави дека, иако ги почитува правата на француските контролори на летање на штрајк, домашните летови во Франција треба да бидат откажани, „не летовите за ЕУ“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.