Речиси осум милиони Американци влегле во сиромаштија во периодот од мај до сега, покажува студија изработена на Универзитетот Колумбија.

Истражувачите откриле дека месечната стапка на сиромаштија за септември е повисока од стапките во април или во мај, а, исто така, ги надминува и нивоата пред кризата.

Месечната стапка на сиромаштија се зголеми од 15 отсто на 16,7 отсто од февруари до септември 2020 година, дури и по земањето во предвид на трансферите на приходите на „КАРЕС акт“. Зголемувањето на месечните стапки на сиромаштија е особено забележливо кај афроамериканци и лица со латиноамериканско потекло, како и кај децата – велат истражувачите од Универзитетот Колумбија.

Во извештајот се наведува дека во април и во мај, КАРЕС би успешен во неутрализирање на потенцијалното зголемување на месечната сиромаштија, но не бил успешен во спречување со порастот на длабоката сиромаштија, дефиниран како месечен приход помал од половина од месечниот праг на сиромаштија.

Проверките за стимулирање на законот и бенефициите за невработеност извадија над 18 милиони лица од месечна сиромаштија во април, но оваа бројка се намали на околу четири милиони лица во август и во септември по истекот на додатокот за невработеност од 600 долари неделно – се наведува во извештајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.