Израелската армија соопшти дека осум нејзини војници биле убиени на југот на Појасот Газа.

Претходно, израелската армија имаше најголеми загуби за еден ден во јануари, кога 21 војник загинаа во само една пресметка со палестинските борци во Газа.

Минатиот месец, израелскиот Врховен суд нареди крај на владините субвенции за многу ултраортодоксни Евреи кои не служат војска. Нивното ослободување од воена служба налути голем дел од израелското општество.

Месечните преговори за прекин на огнот пропаднаа поради длабоките несогласувања меѓу Израел и Хамас. Во средата, американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека Хамас предложил промени на планот поддржани од САД, од кои некои рече дека се „остварливи“, а некои не.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.