Властите во северозападниот дел на Нигерија соопштија дека ослободиле повеќе од 100 жени и деца, главно мајки со доенчиња, кои биле киднапирани од разбојници.

Групата била киднапирана на 8 јуни во државата Замфара. За време на инцидентот загинале четири лица.

Властите во Замфара соопштија дека групата е ослободена без плаќање откуп и не дадоа дополнителни детали за спасувачката операција.

Во последните неколку месеци во регионот се случија бројни масовни киднапирања.

Од декември 2020 година, повеќе од 1.000 луѓе се киднапирани во Нигерија. Повеќето се ослободени откако платиле откуп, но некои се убиени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.