Ако останеме настрана од војната, миграцијата, родовото лудило, глобалниот минимален данок и економската рецесија, Унгарија ќе може да го одржи својот успех, рече денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан на летниот камп во Романија, објави “Абаут хангари”.

Живееме во деценија на опасност, неизвесност и војна; а нашата способност да ја видиме иднината е ограничена, го започна својот говор премиерот Орбан, додавајќи дека ова нè учи да бидеме понизни. Европа е во двојна, тешка ситуација, бидејќи „Западот ја губи битката со природните ресурси и суровините“, а меѓународната политика ја распарчува германско-руската енергетска оска, предупреди тој.

Трите големи предизвици со кои се соочува Унгарија денес, според премиерот Орбан, се демографијата, миграцијата и родовата политика. -Нашата иднина зависи од овие прашања, рече тој. За да се надминат, премиерот го наведе унгарското општество засновано на семејство, фактот што мигрантите сфатиле дека рутата низ Унгарија не е начин за влез во Европа и дека Унгарија успеала да го отстрани родовото прашање од условите за финансирање од ЕУ.

Префрлувајќи се на темата за војната што беснее во соседството, премиерот рече дека „има војна, криза на исток, економска криза и воена инфлација. Тој додаде дека секоја војна може да се гледа од многу различни перспективи, но примарното видување е дека секогаш има жртви и не смее да се жртвува унгарска крв.

Мирот е единственото решение за спасување животи, единствениот противотров за воената инфлација и единствениот противотров за економската криза, подвлече тој, додавајќи дека затоа ќе се задржи унгарскиот став дека „ова не е наша војна“.

Унгарија е членка на НАТО, а нашата почетна точка е дека НАТО е многу посилна од Русија. Затоа, Русија никогаш нема да го нападне НАТО, рече премиерот на Унгарија Орбан, додавајќи дека украинскиот аргумент дека „Русија нема да застане во Украина“ е разбирлива, но слаба пропагандна изјава која има за цел да вовлече што е можно повеќе земји во војна на страната на Украина.

Според унграскиот премиер, војната ја „разниша“ и полско-унгарската соработка, која служи како столб на Вишеградската група. Според него, додека стратешките цели на Полска и Унгарија во однос на војната се совршено во согласност, „има разлика во срцето“. Унгарците ја гледаат оваа војна како војна меѓу две словенски земји и сакаат да останат надвор од неа; додека Полјаците ја гледаат како војна која е нивна и веќе ја водат.

И за ова прашање, бидејќи е прашање на срцето, не можеме да се договориме. Затоа, мораме да спасиме сè што можеме од полско-унгарското пријателство и стратешки сојуз за повоениот период, со помош на разумот, рече премиерот Орбан.

Потребна е нова стратегија, рече тој, која нема да се фокусира на победата во војната, туку на давање соодветна понуда за мир, додавајќи дека задачата на Западот не е да зазема ничија страна, туку да застане меѓу Русите и Украинците. Според унгарскиот премиер, „нема да има мир додека не постојат руско-американско мировни преговори“. Тој додаде дека Европа не треба да се стреми кон улога во светската политика сè додека не е во состојба да се справи со прашањата на надворешната политика „во својот двор“.

Друг голем предизвик се енергетиката и економијата, истакна премиерот.

Ситуацијата денес е дека Русите продаваат помалку енергија, но имаат многу повеќе приходи, додека ЕУ губи бидејќи нејзиниот енергетски дефицит е тројно зголемен, објасни тој. Во Унгарија, намалувањето на цените на јавните комунални услуги функционираше добро десет години, но војната го разниша системот, а задачата сега е некако да се заштити намалувањето на сметките за комунални услуги. Треба да го исклучиме гасот бидејќи струјата е многу помал товар за Унгарија, а потоа ќе се намали и товарот на унгарскиот народ, рече премиерот Орбан.

Во контекст на економијата, тој истакна дека цела Европа се соочува со сеништето на рецесија. И покрај сето ова, според новоусвоениот буџет на Унгарија за 2023 година, унгарската економија ќе продолжи да расте следната година, додека во поголемиот дел од ЕУ ќе има пад.

Ако останеме настрана од војната, миграцијата, родовото лудило, глобалниот минимален данок и економската рецесија, Унгарија ќе може да го одржи својот успех, заклучи тој, додавајќи дека „добрата вест е дека Унгарија меѓу 2010 и 2020 година излезе од секоја криза посилна отколку кога влезе“. Тој исто така нагласи дека за да се задржи Унгарија на нејзиниот пат на раст, мора да да склучуваат нови договори со ЕУ, Русија, САД и Кина, во согласност со националните интереси на Унгарија.

Унгарија може да биде локален исклучок во глобалната рецесија, рече премиерот Орбан на крајот од својот говор. Неколку фактори би можеле да помогнат да се постигне ова, како што е фактот дека „сè уште ја имаме нашата одбрана на границите“ и „имаме општество базирано на семејство“, како и фактот дека „ние сме во процес на големи воени случувања“ и „диверзификација на нашите извори на енергија“. Премиерот ја спомена и критичната можност за искористување на технолошките промени и дека приливот на странски капитал од Исток и Запад се исто така суштински.

Ние сме транзитна земја и сакаме да останеме транзитна економија, подвлече премиерот Орбан. Тој, исто така, ја истакна важноста на политичката стабилност, која Унгарија ја ужива поради четвртиот последователен двотретински мандат на владата, како и интелектуалните темели на земјата, што и овозможуваат на Унгарија ниво на заедница, национални и европски амбиции.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.