Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека мора да се воведе задолжително носење маски во јавниот превоз.

Тој во интервју за државното радио рече дека нема да наметне затворање на училиштата со цел да се сузбие коронавирусот, туку ќе работи на заштитата на најзагрозените стари лица, бидејќи главната цел е одржување на економијата, пренесува „Ројтерс“.

Тој додаде дека земјите од Вишеградската група – Унгарија, Чешка, Словачка и Полска – ќе ги координираат своите мерки за борба против вториот бран на коронавирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.