Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа ја започна изборната кампања со говор за ЕУ ​​пред десетици илјади негови поддржувачи во Будимпешта.

Орбан рече дека институциите на ЕУ сакаат да им кажат на граѓаните на Унгарија и Полска како да живеат, пренесе агенцијата ДПА.

Тој рече дека „високите достоинственици сакаат да ги претворат Унгарците во Европејци, либерали“ и да ги направат почувствителни на сексуалната различност.

Орбан ги повика Унгарците да застанат во одбрана на својата татковина, семејство, култура и слобода на секојдневниот живот.

Кога ќе дојде време, застанете пред своите домови и бранете ги!“, порача унгарскиот премиер.

На митинг во Будимпешта во саботата, шест месеци пред парламентарните избори, Орбан го осуди односот на Европската унија кон неговата земја и Полска, споредувајќи ја со Советскиот Сојуз.

Европската унија ни зборува и не третира нас и Полјаците како непријатели. Би било добро за Брисел да разбере дека ниту комунистите не успеаја да не совладаат. Ние сме Давид, и би било подобро Голијат да го избегне – посочи и ја поддржа Варшава во конфликтот со Брисел во врска со независноста на судовите и приматот на европското право.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.