Руско-украинската војна, санкциите и економските загуби предизвикани од нив, инфлацијата и странското финансирање на унгарската опозиција, беа темите на радио интервју со унгарскиот премиер.

Германскиот канцелар Олаф Шолц одобри испорака на тенкови „Леопард 2“, по што Украина побара борбени авиони“, рече водителот на програмата почнувајќи го интервјуто со унгарскиот премиер.

На тоа Орбан одговори дека Германија првично била подготвена да испрати само шлемови, а не смртоносна опрема, бидејќи тие го сметале тоа за начин да бидат втурнати во војната.

Сега сме на праќање тенкови. Јасно е видливо дека ако не усвоите цврста политика ќе бидете вовлечени во конфликтот, рече Орбан.

Тој додаде дека ако минатата година беше избрана левичарска влада во Унгарија, земјата веќе ќе беше во војна.

Меѓутоа, луѓето направија јасен избор меѓу војна и мир. Интересот на Унгарија е да остане надвор од војната. Унгарија ќе даде се од себе за мир и нема да биде вовлечена во конфликтот. Војната треба да се локализира наместо да се интернационализира, истакна Орбан.

За притисокот врз власта во сегашната ситуација, унгарскиот премиер, изјави: „Не удираат, тепаат, клоцаат и гризат“, додавајќи дека ги користат сите средства што им стојат на располагање за да ја вовлечат Унгарија во војна, а унгарската левица финансирана од странство е на страната на војната.

За нас безбедноста на Унгарија е на прво место, изјави Орбан, објаснувајќи дека елементарниот човечки морал бара и прекин на огнот и мировни преговори.

Унгарскиот премиер зборуваше и за ефектите од санкциите. Тој истакна дека германската економија ќе претрпи загуба од 175 милијарди евра во 2023 година. Врз основа на тоа ги пресметале и загубите што ги има Унгарија.

Оваа година Унгарија ќе загуби 3764 милијарди форинти (9 милијарди евра). Ова е изгубен раст и изнесува околу 4,8 отсто од БДП на земјата, изјави Орбан.

Тој додаде дека Владата нема да ги блокира санкциите кога не се засегнати виталните унгарски интереси, но Унгарија ќе стави вето на санкциите за енергетика.

Ние го направивме тоа за нафтата, го правиме тоа за природниот гас и ќе го сториме тоа за нуклеарната енергија, истакна унгарскиот премиер.

Тој нагласи дека фактот што 1,4 милиони луѓе ја пополниле националната консултација за санкциите е силна основа за преговори.

Позицијата на Унгарија е јасна: унгарскиот народ сака нивниот глас да се слушне и во Брисел, рече Орбан, истакнувајќи дека во Западна Европа нема простор за гласовите на луѓето бидејќи гласовите против војната се потиснати.

Сепак, како што истакна, тоа не е случај во Унгарија.

Коментирајќи го новиот разузнавачки извештај за странското финансирање на унгарската левица, Орбан рече дека левицата редовно зазема став кој е лош за Унгарија, а сега се открива дека причината е што се платени за тоа. Орбан додаде дека тие ги застапуваат интересите на нивните господари во замена за пари.

Се надевам дека на крајот од истрагата ќе се открие кој ги дал парите. Техниката укажува на мрежата на Сорос. Унгарија треба да биде заштитена од такво мешање, дури и со законски измени, истакна Орбан.

На крајот од интервјуто, Виктор Орбан се осврна на темата инфлација, за која рече дека е „јавен непријател“.

Тоа доминира со јавното размислување, а главната задача на владата е да ја намали инфлацијата. Кабинетот веќе и го даде таблетот на економијата, изјави Орбан, додавајќи дека стапката на инфлација се очекува да почне да паѓа од март и да се врати на едноцифрена во декември.

Тој изјави и дека нема да бидат прифатени санкциите кои ќе ја зголемат инфлацијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.