Стотици деца се регрутирани да ги пробаат вакцините „Оксфорд/АстраЗенека“ против корона вирусот. Вакцината, „ChAdOx1 nCoV-19“, во моментов се дава само на лица над 18 години, но новата студија има за цел дополнително да ја прошири оваа група.

Научниците бараат 300 волонтери на возраст од шест до 17 години кои ќе учествуваат на едногодишно испитување, при што 240 ќе примат вакцина против Ковид-19, а 60 контролна вакцина против менингитис, пишува „Еуроњуз“.

Секој на возраст меѓу 16 и 17 години може да одлучи да учествува самостојно, додека на помладите ќе им треба дозвола од родител или старател.

Ова не е прва вакцина против Ковид-19 што се тестира кај деца. „Фајзер“ почна да тестира на млади луѓе на возраст меѓу 12 и 16 години во октомври, додека „Модерна“ го стори тоа во декември.

Важно е да се воспостави безбедносен и имунолошки одговор на вакцината кај децата и младите, бидејќи некои од нив ќе имаат корист од вакцинацијата. За повеќето деца, за нив лично, Ковид-19 навистина не претставува голем проблем … Сепак, сигурно е дека во иднина пошироката употреба на вакцината би можела да се разгледа со цел да се спречи напредокот на пандемијата, па сега ние само се обидуваме да утврдиме податоци што би ги поддржале доколку се одлучи да се оди во таа насока – вели главниот истражувач на студијата во Оксфорд, Ендру Полард.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.