Еден од најголемите европски историски музеи „Зелен трезор” во Дрезден, Германија, бил ограбен рано утрово, а крадците однеле колекција вредна над милијарда евра, соопшти полицијата.

Имено, украдена е историска колекција на средновековен накит. Според полициските извештаи, натрапниците влегле во историскиот дел на музејот што се состои од два дела. Во првиот оддел се чуваат скапоцености од периодот на полскиот крал Август Втори Силниот, кој владеел 1687 – 1733 година, а во новиот оддел се колекциите на поединци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.