Федералниот суд во американската сојузна држава Пенсилванија ја отфрли тужбата со која тимот на претседателската кампања на Доналд Трамп побара поништување на неколку милиони гласови добиени по пошта на претседателските избори на 3 ноември.

Американските медиуми оценуваат дека пресудата донесена од судијата Метју Бран е последна во низата удари за Трамп во неговите неуспешни напори да ги оспори резултатите од изборите во ноември, кои ги загуби од демократскиот кандидат Џозеф Бајден.

Брен ја опиша тужбата на тимот на Трамп како климав случај, исполнет со шпекулативни аргументи без основа.

Би Би Си објави дека Бајден освоил 80.000 гласови повеќе од Трамп во Пенсилванија.

Според сегашните проекции, Бајден освои 306, а Трамп 232 електорски гласови, што го одредува победникот. Потребни се 270 електорски гласови за влез во Белата куќа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.