Наставниците во Израел без сертификат за вакцинација, а кои исто така не сакаат да бидат тестирани за ковид-19, од 3 октомври нема да можат да работат, соопшти израелското Министерство за образование.

Наставниците без „зелен пасош“ или без негативен тест, исто така, нема да можат да одржуваат ниту онлајн настава и нема да примаат плата, потврди денеска портпаролката на Министерството за образование.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.