Британското обвинителство поднесе обвинение против 25-годишниот Али Харби Али, Британец со сомалиско потекло, кој минатиот петок за време на средба во црква во близина на Лондон уби британски пратеник. Али е обвинет за убиство и заговор за терористички напад.

Тој претходно не им бил познат на безбедносните служби, а неговиот татко бил поранешен советник на сомалискиот премиер.

Убиството на конзервативниот пратеник Дејвид Амеш британската полиција го окарактеризира за терористички чин.

Амеш (69), член на Конзервативната партија на Борис Џонсон и жесток поддржувач на Брегзит, минатиот петок, попладнето, неколку пати беше прободен со нож во методистичката црква во место на околу 37 милји источно од Лондон, каде што имал средба со своите избирачи.

Веднаш по нападот 25-годишникот бил уапсен на местото на нападот под сомнение за убиство.

Првите елементи на истрагата открија потенцијална мотивација поврзана со исламистичкиот екстремизам – се наведува во соопштението на градската полиција што беше објавено во петокот вечерта, неколку часа откако истрагата беше доверена на Одделот за борба против тероризмот.

Амеш им подлегна на повредите на лице место и покрај брзата интервенција на спасувачките служби.

Атентатот врз пратеникот предизвика гнев во Велика Британија и повторно го отвори прашањето за безбедноста на избраните функционери.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.