Владејачката партија Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан има убедлива предност пред обединетата опозиција, покажуваат првичните резултати од парламентарните избори одржани денеска во Унгарија.

Резултати од 57,64 проценти од обработените избирачки места:

Фидес: 55,75 проценти
Обединети за Унгарија: 32,55 отсто
Движење на нашата татковина: 6,50 отсто

Состав во Парламентот:

Фидес: 134 пратеници
Обединети за Унгарија: 58 пратеници
Движење на нашата татковина: 7 пратеници

Во 19 часот официјално заврши гласањето за парламентарните избори во Унгарија. паг/Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.