Најмалку 141 лице загинаа во Индија откако мост стар 100 години се сруши и падна во реката Мачха.

Беа објавени и снимки од надзорните камери кои го покажуваат застрашувачкиот момент кога мостот се урива, при што стотици луѓе загинаа.

Голем број спасувачки служби се уште се на терен и ја испитуваат областа за потенцијално да пронајдат уште десетици луѓе кои исчезнаа при уривањето на мостот. Властите тврдат дека мостот може да издржи тежина од 120-125 луѓе, но очевидци тврдат дека во моментот на пукањето на мостот имало меѓу 450-500 луѓе.

Надзорните снимки покажаа како непосредно пред уривањето, поголема група луѓе се обиделе да го „занишаат“ висечкиот мост, поради што најверојатно тој пукнал.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.