Агенцијата „Рипли“ објави прва видео снимка од основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, од строго чуваниот затвор Белмарш во Лондон.

Асанж таму моментално служи затворска казна од 50 недели поради кршење на условите за кауција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.