Ирачката државна телевизија ја објави снимката од американскиот напад во Сирија во кој е убиен лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади.

Според ирачки и ирански официјални лица повикувајќи се на извори од Сирија, Абу бакар бил убиен недалеку од турската граница.

На снимките се гледа дека скривницата на Ал Багдади по напдот целосно е уништена.

Неименува официјален американски претставник за АП изјави дека Абу Бакр ал-Багдади синоќа бил цел на нападот во Идлиб.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.